SAĞLIKLI GÖZ MAKYAJININ İPUÇLARI

SAĞLIKLI GÖZ MAKYAJININ İPUÇLARI

Milattan önce 10.000 yılından beri kadınlar güzellik amaçlı boyaların gücünden yararlanıyorlar. Günümüzde gelişen kozmetik sanayinin göz makyajı için geliştirdiği sayısız ürün mevcut. Ancak bu ürünleri kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Özellikle göz sağlığını nasıl korumalıyız?

İşte dikkat etmeniz gereken küçük ipuçları:

1- Uzun süredir kullandığınız maskaranız, blefarit gibi bir enfeksiyona veya görüşünüzü tehdit edebilecek her türlü bakteriye ev sahipliği yapıyor olabilir. Maskaralar ve göz kalemlerinin raf ömrü çok kısadır (genellikle yaklaşık üç aydır) Son kullanma tarihi geçtiyse maskaranızı kullanmayı bırakmalısınız.


2- Malzemeleriniz size özel olsun! Makyaj malzemelerinizi başkalarıyla paylaşmayın. Blefarit, konjonktivit veya başka bir bulaşıcı enfeksiyona yakalanma riskinizi arttırabilirsiniz.

3- Kirpik içlerine dokunmayın! Alt göz kapağınızın iç kısmına (kirpik çizginiz) göz kalemi sürmeyin. Bu, işlem gözlerinizi yağlı tutmaya yardımcı olan Meibomian bezlerini tıkayabilir ve bu da blefarit veya kuru göz gibi problemleri yaratabilir.

4- Yatmadan makyajınızı temizleyin! Göz makyajı, bezleri tıkayabilen ve hatta arpacık oluşumuna neden olabilen yağlar içerdiğinden, yatmadan önce yüzünüzü güzelce temizleyin.
 
Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi edinmek için Kişisel Verilerin Korunması ve Gizlilik Politikası sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.