Dünyagöz ve GETEM’den Engelleri Kaldıracak Proje | Dünyagöz Vakfı

Dünyagöz ve GETEM’den Engelleri Kaldıracak Proje


Konuşan KitaplarDünyagöz Vakfı’nın “Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Merkezi (GETEM)” danışmanlığında gerçekleşen “Konuşan Kitaplar” projesi Dünyagöz Hastanesi çalışanları, hastaları ve hasta yakınlarının kitap okumaları ile başladı. Gönüllülerin okudukları bu kitapların kayıtları GETEM kütüphanesine bağışlanıyor ve böylece görme engelli vatandaşlarımıza ulaşıyor.

Bu proje için Dünyagöz Etiler ve Dünyagöz Ataköy şubelerinde tüm teknik altı yapısı ve akustik sistemi ile kurulan özel ses alma odalarında hikâyeden romana, şiirden bilimsel makalelere kadar pek çok kitap seslendirilerek GETEM kütüphanesine bağışlanıyor. 1 yıl içinde 1000 kitaba ses verilmesi hedeflenen projede kitap okumayı seven, dilbilgisi kurallarına önem veren herkes okuyucu olabilir.

Kaynaklara nasıl ulaşılır?

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) tarafından tasarlanan internet kütüphanesi projesi, görme engellilerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamayı amaçlıyor. Bu proje (Türkiye’de sayıları 400 bin civarında olan) görme engellilerin yanı sıra, engeli gereği basılı (“printed”) kaynaklardan sınırsızca faydalanamayan (felçli, dyslexic) bireyleri de kapsıyor. Kütüphanede bulunan yayınlar ağırlıklı olarak Türkçe ve İngilizce dillerindeki kaynaklardan oluşuyor.

Kütüphanede, hikaye, roman ve şiir türü kitapların yanı sıra Türkiye’deki Üniversitelerde okutulmakta olan ders malzemeleri (kitap-makale-ders notu), konferans kayıtları ve bilimsel makaleler-kitaplardan oluşuyor.

Okumalar nerede ve nasıl yapılıyor?

DSC_0007Önce bir demo ses kaydı alınıp GETEM’e gönderiliyor. Bu demo sesin kitap seslendirmeye uygun olup olmadığı GETEM’de değerlendiriliyor. Sesi için uygunluk onayı olan gönüllüler,  www.getem.boun.edu.tr  adresine girerek, online kütüphanede yer alan henüz okunmamış kitaplardan birini seçiyor. Dünyagöz Etiler ve Ataköy şubelerinde yer alan kayıt odaslarında, gönüllülere bir ön eğitim verilerek her hafta minimum 2 saat okuma yapmaları sağlanarak ses kayıtları alınıyor.

Kayıt için başvuru
info@dunyagozvakfi.org

Kayıt Odalarımız
Dünyagöz Etiler : Nispetiye Cad. Yanarsu Sok. No:1 Etiler, İstanbul
Dünyagöz Ataköy: Zeytinlik Mah. Sahil Yolu Cad. No:18 Ataköy, İstanbul