“Çocuklar Kitaplarla Buluşsun Diye…” | Dünyagöz Vakfı

“Çocuklar Kitaplarla Buluşsun Diye…”

Turkan_Sabanci_Gorme_Engelliler_Okulu

Braille baskılı kitaplar görme engelli kişiler için çok önemlidir. Her ne kadar sesli kitaplar bilgiye ulaşımda değerli bir kaynak olarak görülse de, dinleme, okuma ile eşanlamlı değildir ve çalışmalar, braille okuyan öğrencilerin ortalama olarak daha yüksek okuryazarlık oranları kazanma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Kabartma baskılı kitap üretiminin oldukça zor ve maliyetinin de yüksek olması nedeniyle görme engelli okullarında yeterli sayıda bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu okullarda eğitim gören çocukların güncel kitapların braille baskılarına erişim imkanı ne yazık ki yoktur.

Bu açıktan yola çıkarak geliştirdiğimiz proje doğrultusunda güncel kitapların braille baskılarını yaptırarak ülkemizdeki görme engelli okullarına gönderiyoruz.

Yapı Kredi Yayınları, Tudem, Ötüken Yayınları, Kırmızı Kedi Yayınları, Beyaz Balina, Domingo, Günışığı Kitaplığı, İş bankası Yayınları ve Tefrika Yayınları romandan şiire, hikayeden masala kitapların word halini vererek projeye destek oldular.

Amacımız yayınevlerinin çıkardığı her kitabın braille baskısını Türkiye’de bulunan 18 görme engelli okuluna gönderebilmek ve bu çocuklara yaşıtlarıyla eşit koşulları sunabilmek.

 

Turkan_Sabanci_Gorme_Engelliler_Okulu-2