Bağış Yap | Dünya Göz Vakfı

Bağış Yap

KREDİ KARTI İLE BAĞIŞ YAPBu sayfa güvenliği 3D secure desteği içermektedir.

Lütfen girmiş olduğunuz bilgileri kontrol ediniz. Bilgilerinizi girdikten sonra BAĞIŞ YAP butonuna tıklamanız yeterlidir.
text alan

“ÇOCUKLAR KİTAPLARLA BULUŞSUN DİYE…”


NEDEN BRAILLE BASKILI KİTAP?
Braille baskılı kitaplar görme engelli kişiler için çok önemlidir. Her ne kadar sesli kitaplar bilgiye ulaşımda değerli bir kaynak olarak görülse de, dinleme, okuma ile eşanlamlı değildir ve çalışmalar, braille okuyan öğrencilerin ortalama olarak daha yüksek okuryazarlık oranları kazanma eğiliminde olduğunu göstermektedir.
Kabartma baskılı kitap üretiminin oldukça zor ve maliyetinin de yüksek olması nedeniyle görme engelli okullarında yeterli sayıda bulunmamaktadır. Bulunan kitaplar da güncel değildir. TUİK verilerine göre 2017 yılında ülkemizde; 58,027 kitap yayımlandığı göz önünde bulundurulduğunda güncel braille kitap açığı daha da bariz hale gelmektedir.

NASIL KATKIDA BULUNABİLİRİM
Amacımız Türkiye’de bulunan 18 görme engelli okulunda eğitim gören çocukları yeni çıkan kitapların braille baskılarıyla buluşturmak. Görme engelli çocukların yaşıtlarıyla eşit koşullara sahip olabilmesi adına toplum olarak onları desteklemek ve bunu sürdürülebilir kılmak yayınevleri başta olmak üzere hepimizin görevi.
Sizler de “ÇOCUKLAR KİTAPLARLA BULUŞSUN DİYE” destekte bulunabilirsiniz.


Bağış Yap